May 11, 2016

Understanding Carbs

bread basketMy clients are more confused about carbs than just about any topic having to do with food. It's easy to understand why: There are "good carbs" (whole wheat bread, beans, etc.) and "bad carbs" (pizza, candy, pastries, etc.). And to make things even more confusing, there are also "low-carb" diets, which were all the rage for a while. View full article →
February 08, 2016

Cinch Your Wallet and Your Waist

Want to eat healthy and save money? Many of my clients have been asking me how they can do just that. Throw away that misconception that healthy = expensive and let me show you the way. You can indeed enjoy great tasting, healthy food without breaking the bank. 

 

Tips

  • Plan ahead! I always recommend writing out a shopping list of the food items you need for the week before you go to the grocery store. This way, you’ll be more likely to pick up only the foods you need and cut down on impulse shopping on foods that are often unhealthy and expensive. Also, you will be less likely to have to run out for a quickie trip if you pre-plan all of the things you’ll need for the week ahead.
  • When you can, shop generic and in bulk. Buying the store’s brand items will always save you money. Whole Food’s 365 brand tastes great and is typically cheaper than other brands. Trader Joe’s carries fabulous dairy and nut products using their own Trader Joe’s label. If you have access to Costco, stock up on the basics in bulk. Buy large volumes of healthy food items including meat, poultry, beans, whole grains and frozen vegetables, which can be frozen in individual servings.
  • Never go food shopping when you’re hungry. If you’re hungry, grab a snack before you walk out the door. This way, when you get to the store, you won't have the urge to want to eat everything in sight. This will keep your hands off the items you don’t need and your mind on the grocery list.

Quick Cheap Picks

  • Buy whole produce, not pre-cut or pre-washed to save money. 
  • Buy meat and poultry in bulk at Costco and freeze in individual portions.
  • Buy fruit from a fruit stand. 2 oranges for $1? Score!